Vše o nikotinových sáčcích

Nikotinové sáčky jsou výrobky bez tabáku obsahující nikotin, který se do těla dostává orálně, zpravidla umístěním sáčku pod horní či dolní ret. Jedná se o alternativu kouření. Kromě nikotinu také obsahují vodu, vlákna celulózy, aroma, zvýrazňovače chuti, xylitol, zahušťovadla, umělá sladidla, salmiak, regulátory kyselosti, škrob a další konzervační látky.

Na českém trhu se prodávají v plastovém pouzdře ve tvaru puku, který je vybaven přehrádkou pro použité sáčky. Poměrně populární jsou v Dánsku, Rusku a Švédsku, jejich obliba roste i v České republice.

 

Obsah nikotinu v sáčku se liší v závislosti na výrobci a samotných variantách výrobku, ve kterých je nabízen. Například průměrná hladina nikotinu v sáčku značky VELO (dříve LYFT) se pohybuje kolem 2–7 mg, přičemž průměrná cigareta má kolem 6,17–12,65 mg.

 

Aplikace sáčku je pod horní či spodní ret, kde zůstává obvykle 30 minut, přičemž se v místě aplikace dostaví účinek v podobě jemného brnění. Po vymizení účinku se použitý sáček vyhodí do koše nebo přehrádky v pouzdře. Během užívání sáčku se nepije, nejí ani nekouří. Nikotinové sáčky nejsou určeny ke konzumaci a nepolykají se. Při manipulaci se sáčkem by měl mít jeho uživatel důkladně umyté ruce.

 

Nikotin vyskytující se v sáčcích může stejně jako u jiných nikotinových produktů vyvolávat nežádoucí účinky, například:

  • zvýšení tepové frekvence
  • únava
  • pocení
  • žízeň
  • závrať
  • nevolnost
  • Při dlouhodobém užívání a občasném polknutí může dojít k poškození trávících traktů

Ve srovnání s tabákovými výrobky, jako jsou cigarety nebo žvýkací tabák, nikotinové sáčky žádný tabák neobsahují, tudíž v nich nejsou přítomny zdraví ohrožující látky, které se běžně v tabáku vyskytují. U nikotinu se však také diskutuje o různých škodlivých účincích. Výzkum švédských vědců, který srovnával nikotinové sáčky bez tabáku a zahřívaný tabák, ukázal, že hromadění nikotinu v krvi absorpcí ústní sliznicí je pomalejší, zatímco u kouření tělo absorbuje nikotin výrazně rychleji.

Používáme ověření věku Adulto